Ohlédnutí za ME 2015: Jasná cesta za titulem

19.07.2017 | Jan Řápek
Poslední juniorské mistrovství Evropy mělo pro domácí jasný průběh. Šampionát hostil severočeský Most a Češi vstupovali jako největší favoriti. Svůj cíl splnili a navázali tak na tituly z let 2011 a 2013. Zlatý hattrick byl doma.

Vstup do turnaje se sice nepodařil podle představ, když Češi prohráli úvodní utkání s Dánskem, pak se ale naladili na vítěznou vlnu a poradili s každým soupeřem. Ve skupině se tak domácí tým postupně střetl kromě Dánska i s Izraelem, Velkou Británií, Chorvatskem a poprvé v historii i s Polskem.

Především Poláci sice nestíhali juniorskému softbalu, ale na turnaji všechny zaujali svou snahou chutí. Tým složený především z mladých baseballistů měl i podporu českých kaučů, kteří tým na turnaj připravovali.

Finále se poté opět odehrálo proti Dánsku. Tak jak to experti před začátkem turnaje předpovídali. I když Dánové si museli svůj start ve finále tvrdě vybojovat. Bronz poté brali Chorvaté, kteří ve velmi strhující bitvě přehráli Izrael.

Hrdinou dne byl kromě stabilního nadhazovače Michala Holobrádka, především jeho spoluhráč Jan Cabalka, který zápas rozhodl svým walk-off homerunem. „Je to úžasný pocit. Očekával jsem hit, stačila čudla, ale prostě to vyšlo. Docela jsem si veřil, i když na začátku jsem byl trošku nervózní. Je to úžasný pocit, nedá se to vyjádřit,“ hodnotil po vítězném finále.

„Titul je úspěch, ale cokoliv jiného by bylo pokládáno za neúspěch. Takže jsme rádi, ale nic jiného jsme ani uhrát nemohli,“ hodnotil hlavní trenér Dušan Šnelly.

Asistenten a koučem na třetí metě poté byl i Jaroslav Korčák, který je hlavním koučem na letošním juniorském šampionátu.