Vrchol pro kadety. Je tu evropská novinka

19.07.2017 | Gabriel Waage
Softbalisté do 16 let se letos dočkali svého vrcholu – 1. Mistrovství Evropy v této kategorii je zde. Zakončil se tak asi tříletý proces diskusí mezi evropskými zeměmi, které se zabývají mužským fastpitchem.

Nesporně důležitým bodem celého procesu byla aktivita Ondřeje Stronera, kdy nejdříve dvoustranná dohoda mezi Českou republikou a Dánskem vyústila v uspořádání již dvou Joudrs International Cup pro chlapce U13, U16 a U19. A právě v loňském roce na tomto turnaji padl návrh na uspořádání ME U16.

ESF pak na svém podzimním jednání tento turnaj nasadila do termínové listiny a letos se toto ME stává realitou. Úvodní ročník se hraje souběžně s ME juniorů. To aby některé země mohly využít případně mladší hráče i pro svůj juniorský tým. I když je to ME, jedná se hlavně v kategorii U16 zatím o rozvojový projekt. Rozpis zápasů je proto nastaven tak, aby tato možnost prolínání byla po celý čas zachována.

Je na místě si připomenout neoddiskutovatelnou zakladatelskou úlohu České softballové asociace, která stála u zrodu všech mužských turnajů pod hlavičkou ESF. Úvodní ročník všech akcí hostila Praha. V roce 1993 Praha hostila 1: ME mužů, v roce 1998 pak 1: ME juniorů. Také mužské evropské poháry zahájily svůj život v Praze. 1: PMEZ mužů se odehrál v Praze v roce 1990, 1: PVP pak v roce 2002 a 1: Super Cup mužů 2012. A tak je logické, že letos přivítáme v Praze i 1: ME kadetů.